hlavná stránka

Švajčiarsko (31.10-4.11 2017)

Cesta a ubytovanie

Deň prvý: Aletsch Arena

Grosser Aletschgletscher

Aletschgletscher (wiki-cs)

Aletsch Glacier (wiki-en)

Deň druhý: Randa; Charles Kuonen Suspension Bridge (Europaweg)

Charles Kuonen Suspension Bridge (wiki-en)

Zermatt

Zermatt (wiki-en)

Deň tretí: Saas Fee; Summer ski area Mitteallalin (3456 nm)

Saas-Fee (wiki-en)

Mittelallalin (wiki-en)

Deň štvrtý: Suspension bridge over Rotten; Muhlebach; Inden

a príbeh na koniec

veľká vďaka všetkým zúčastneným
pánovi a pani domácej za príjemne ubytovanie
...počasiu

2017-12-28 autor: pipo

Silvester 2016

Pre mňa prvý, niektorý chlapci tretí, štvrtý krát ráno o ôsmej zraz pri Liečebnom ústave.
Po prehodení pár slov, povinnej cigaretke a poháriku na zohriatie, čo každý priniesol sme sa voľným tempom vydali na Pyramídu. Počasie sa podarilo, slnečné ako cez jarný deň, len ten sneh chýbal. Na vrchole množstvo ľudí takých ako mi, čo si našli čas aj v tento deň a vybrali sa do prírody. Na každoročný Silvestrovský beh bolo všetko pripravené aj maringotka ktorá slúži ako jediní stánok z občerstvením na Pyramíde bola otvorená.
Pri rozhovore o histórii mesta sme zistili, že máme medzi sebou pamätníka, čo si pamätá orlov na zostatkoch monumentu z čias Uhorska na Pyramíde pod ktorým sme stáli.
Nervák zdravím Ťa!
Tých pohárikov bolo asi viac. Po presvedčení Nerváka, že určite to neboli orly, čo tam videl sme sa vydali na cestu späť. Stretávali sme čoraz viac a viac ľudí a už aj prvé pretekárky Silvestrovského behu prichádzali do cieľa.
Povinná zastávka u Fera v Zoborskéj studni pri občerstvení, dobrom pive, výbornej obsluhe a v príjemnej atmosfére dala bodku za tým, že aj takto sa dá stráviť Silvester!
No a čo ďalej!?
Každý sme sa vybrali svojou cestou ako ukončiť starý rok a privítať ten nový.
Nový rok 2017
Takže všetko dobré ...
o rok nech je nás viac a aj takýchto akcií

2017-01-05 autor: pipo

...zastavený čas

Jeden deň, keď som skončil z prácou vo Švajčiarsku a mal som sa presunúť do Talianska, dostal som chuť na dobrú kávu, Taliansku kávu.
Otvoril som mapu a začal hľadať ako by som si skrátil cestu k veľkej diere. Tak nazývam Gotthard tunel a potom už len dole kopcom a som v Taliansku. Prvá odbočka, dole z diaľnice, smer Grimsel Pass, Furka Pass. Cesta na mape označená červenou, zarážala ma tá nadmorská výška ale povedal som si, veď som vo Švajčiarsku, prejdem tade. Pozrel som na oblohu, žiadny mrak, čistá zaliata slnkom, telefonát šéfovi o mojom zámere schválený, smerovka a ......
Vidal som sa po stopách Jamesa Bonda (natáčal sa tu jeden diel Agenta 007). Po pár kilometroch som si uvedomil, že kratšie to nebude a ani také jednoduché. Cesta sa začala kľukatiť a každých pár metrov som sa otáčal o stoosemdesiat stupňov, stúpanie do nebies. Keď som zbadal prvý náznak ľadu na ceste, zastavil som a vystúpil z auta, uvedomil som si. Zima, ticho, ani jedno auto, ani jeden človek, signál na mojich dvoch telefónoch žiadny, čo ďalej ?! Ďalej len príroda, príroda tak ako bola stvorená, nedotknutá, pár kamenný obydlí a horských chát popri ceste z náznakom života a civilizácie.
Prvá zastávka Grimsel Pass. Farbu akú má hladina jazera pri Grimsel Pass Hotel, človek ani vo photoshope nespraví. Výhľad na krajinu sa nedá opísať.
Druhá zastávka bola pri ľadovej jaskyni na parkovisku pred hotelom Belvedere v n.v. 2300m. Už aj prvý ľudia! Po chvíli rozmýšľania pri výhľade na krajinu som precitol, keď na ceste podo mnou sa objavil človek na bicykli v tričku s krátkym rukávom, nohaviciach strihnutých pod kolenami a batohom na chrbte. Neveril som, nechápal som, já všetky veci na sebe, on krátky rukáv, auto iný prevodový stupeň ako jednotku už pekne dlho nepoznalo, on bicykel a úsmev na tvári. Keď sa zastavil vedľa nás aby sa napil, obkolesilo ho tých pár ľudí a fotili ho ako keby bol z inej planéty, nechcel som biť ako oni, tak som len pozeral a nechápal ten úsmev v jeho tvári. Ten úsmev som pochopil, keď som nasadol do auta strčil kľúč a chcel som ním pootočiť. Na chvíľu som sa zamyslel. On to dokázal, dokáže to, robí niečo pre seba. Dostane defekt!? S takým istím úsmevom v tvári hodí bicykel na chrbát a pôjde ďalej. Mne keď teraz táto škrupina nenaštartuje, tak som pekne v .... Ani FBI a NSA ma nenájde. Ja som ten úsmev nemal! Škrupina naštartovala, zaradil som jednotku a pokračoval v ceste. Toho chlapíka som stretol ešte raz, keď na jednotke som ho obiehal a on ma pozdravil a zakýval. Ten úsmev stále mal. To už bola n.v. okolo 3000m.
Až doma v teple pri internete som zistil, že tieto miesta patria medzi najkrajšie na tejto planete.
Musím len súhlasiť a odporúčam každému, čo bude mať cestu alebo pôjde okolo.

Grimsel Pass (wiki)

Furka Pass (wiki)

2015-12-10 autor: pipo

Jeden z posledných prázdninových dní

Keď už týždeň pred koncom prázdnin visel pri vchode na letné kúpalisko odkaz o ukončení sezóny a v regionálnych novinách sme si mohli prečítať aká stratová bola, začal som rozmýšľať ako nahradím to leňošenie pri bazéne, ten pohľad na opálené telá opačného pohlavia v bikinách a zmysluplne využijem zostatok letných dní v duchu hesla ,,pohybom ku zdraviu”.
Viem o dvoch voľne pohodených bicykloch na balkóne, ktoré plnia funkciu dekorácie a ich majiteľovi, mojom kamarátovi.
Už viac krát počas našich piatkových a sobotňajších tour nočními barmi a podnikmi sme viedli rozhovor na tému vysedávania pred obrazovkou, čo nám na kráse a zdraví nepridáva. Starneme všetci a v určitom veku to začneme aj cítiť. Zatiaľ vždy až na pár výjazdou ležérnym tempom po rovinatom teréne ukončenom v podniku, ktorí sa vyskytol v ceste, to zostalo iba pri rečiach a stole. Najťažšie je začať. To platilo aj u nás a teraz sme sa to rozhodli zmeniť. Dekorácii na balkóne sme nafúkali gumy, doplnili fľaše vodou a stanovili si cieľ, Zobor liečebný ústav.
Od toho dňa viem kde a koľko zastávok ma MHD na tej trase, mi sme ich mali viac. Človek v opojení robí zvláštne rozhodnutia, tak ako aj mi, vyšli sme na liečebný ústav vyjdeme aj na vysielač. Asfaltku z MHD zastávkami sme vymenili za lesnú, skalnatú a prašnú cestu zo stúpaním počas ktorého som viac krát rozmýšľal o ktorý strom uviažem bicykel a pri zostupe naň sadnem. Pyramída vysielač, koniec, už nie hore ale len dole. V ten deň som si mal podať tiket, konštalácia hviezd bola na mojej strane.
Zmenilo sa to tam, upravené chodníky, informačné mapky, tabule s popisom histórie, funkčný ďalekohľad, maringotka ako denný bar ,,bez vysokohorskej prirážky”, lavice a stoly. Upravené, udržiavané a čisté prostredie. Stráž a ochrana prírody. Dlho som tam nebol. No ale najviac som bol prekvapený množstvom ľudí, skupiniek oddychujúcich v tráve, s deťmi, alebo takými ako mi.
Čo chceli len niečo pre seba urobiť.
Peter zdavím Ťa, bicykle neodkladaj

2014-09-04 autor: pipo

Náš vchod

Jeden z množstva vchodov na sídlisku, v Nitre.
Nie!
Jeden z mála vchodov na sídlisku, v Nitre. Tak je to správne.
Nie len to čo je za dvermi nášho bytu je naše, ale aj spoločné priestory nám patria, tak prečo si ich neskrášliť. Domáci alebo tí čo chodia častejšie tadeto si už zvykli, ale raz za čas sa tu zastaví niekto čo tadeto prechádza prvý krát a postojí. Aké by to bolo, keby je viac takto upravených spoločných priestorov, vchodov. To sa pýtam aj ja.
Chcem sa poďakovať všetkým ktorí sa podieľali, podieľajú na vzhľade a údržbe spoločných priestorov jedného z množstva...
A nech je takých, ako je ten náš, viac!

2014-07-22 autor: pipo